Baka, baba, nona, djed, deda, dida ili nono neizmjerno su vrijedan dio naših života. Oni su nas čuvali nakon vrtića ili škole, pričali nevjerojatne priče iz svojeg života, razveselili nas ukusnim kolačima ili sladoledom nakon posjeta zubaru.
Ali jeste li ikad pomislili da dokumentirate njihov život i uspomene u spomenari? Ako niste, vrijeme je da počnete. Dokumentiranje života bake ili djeda može biti prekrasan način da sačuvate njihove uspomene za buduće generacije. Također je izvrsna prilika da spomenari Čuvari uspomena budu idealan poklon za baku ili poklon za dedu.
Ovo je također prilika da se bolje upoznate sa svojom obiteljskom poviješću i doznate nešto novo. Iako se dokumentiranje nečijeg života može činiti kao teška i zahtjevna zadaća – s nekoliko korisnih savjeta i malo truda svatko može započeti s ovim predivnim obiteljskim projektom. Kako bismo vam olakšali, u nastavku ćemo vam dati nekoliko savjeta kako da krenete:
1. Služite se spomenarima Čuvari uspomena
Najbolji način za dokumentiranje života baka i djedova je služenje Čuvarima uspomena. Kao što sigurno znate, Čuvari uspomena su spomenari koji vam omogućuju da baka i deda zabilježe i sačuvaju razne uspomene, poput priča, fotografija, pisama, obiteljskih recepta i drugih predmeta koji su povezani s vašim bakama i djedovima. Sa Čuvarima uspomena stvarate jedinstvenu knjigu uspomena, poseban čuvar sjećanja koju možete čuvati i dijeliti s drugima. Ima li što ljepše od listanja spomenara i gledanja rukopisa voljene bake ili djeda?
2. Započnite s razgovorom
Ako želite s bakom ili djedom dokumentirati njihov život, postavljajte pitanja za spomenar. Pitanja koja se nalaze u Bakinu i Djedovu spomenaru vode vas kroz njihove živote – s njima ćete zapodjenuti razgovor i doznati mnogo toga o njihovu životu.
Pitajte ih o njihovu djetinjstvu, roditeljima, braći i sestrama, njihovim prijateljima, njihovu prvom poslu i slično. Nema vam ispričaju svoje najdraže uspomene i događaje koji su utjecali na njihov život. Slušajte pozorno i pokušajte zabilježiti sve što kažu. Ti su razgovori također izvrsna prilika da provedete kvalitetno vrijeme s bakom ili djedom.
3. Zabilježite njihove priče i anegdote
Svi imamo nekoliko priča kojima se uvijek vraćamo. Često su to male, intimne priče i anegdote s kojima su vaše bake i djedovi duboko povezani. Neke odražavaju životne lekcije koje žele sačuvati i prenijeti na mlađe generacije. Druge su pak posebno vrijedne jer vam omogućuju da bolje upoznate svoju obiteljsku povijest.
Pitajte bake i djedove o njihovim najdražim uspomenama i događajima koji su im ostali u sjećanju, a zatim ih zabilježite u njihovu Čuvaru uspomena. Tako ih ponovno možete oživjeti i proživjeti s njima. Ne zaboravite zapisati i posebne citate ili izreke koje vaši voljeni koriste u svakodnevnom životu. Sigurni smo da ih je pregršt!
4. Zabilježite najdraže recepte
Bake često znaju biti najbolji kuhari u obitelji! Sigurno pamtite njezine delicije ili je još znate nazvati i zamoliti da vam pripremi vašu omiljenu slasticu. Vrijeme je da zabilježite neke njezine najbolje i najdraže recepte. Bakin spomenar ima posebno poglavlje koje se zove Bakina kuhinja, a u njemu imate dovoljno prostora da unesete recept i zapišete posebne bakine tajne za pripremu jela. Također možete zabilježiti priče o tome kako se pripremala hranu kad su baka i djed bili mlađi i kako su se okupljali oko stola s obitelji.
5. Pronađite stare fotografije
S bakama i djedovima pronađite stare fotografije i zabilježite datume, mjesta i događaje koje predstavljaju te ih unesite u spomenar Čuvar uspomena. Neka vam baka ili djed ispričaju više o osobama s fotografija – ovo je isto izvrsna prilika da zabilježite priče!
Za one koji žele znati više…
Napravite konkretno istraživanje
Ako želite znati više o povijesti svoje obitelji, možete provesti istraživanje javnih dokumenata poput matičnih knjiga, vojnih arhiva ili javnih evidencija. Često crkvena evidencija ima vrlo detaljne podatke koji vam mogu pomoći da doznate više informacija o osobama iz vašeg rodoslovlja.