Svaka je baka prepuna mudrosti i izreka koje su se često prenosile s koljena na koljeno. Neke od njih oblikovale su naše djetinjstvo, ali i način na koji danas doživljavamo svijet.
Sjećate li se kako su vas bake (i katkad majke!) upozoravale: „Nemoj sjediti na hladnom betonu!“ ili „Čuvaj to za goste!“ Tada smo samo odmahnuli rukom. No kako vrijeme prolazi, te izreke dobivaju novi smisao pa se iz jednostavnih savjeta pretvaraju u dragocjene životne lekcije.
Što bi tvoja baka rekla?
„Ne hodaj bosa po pločicama“, „Ubit će te propuh!“ – koliko ste puta čuli bakine rečenice izrečene s ljubavlju, ali i malom dozom straha? Iako sada shvaćamo da propuh ne ubija i pločice ne uzrokuju upalu mjehura, s godinama smo počeli razumijevati da su nas bake, na sebi svojstven način, ipak učile da se brinemo o sebi.
Možda se neki savjeti poput „Plači, plači, manje ćeš pišati“ mogu činiti smiješnima i čak donekle povrjeđujućima, no njima su nas bake pokušale naučiti da s plačem nećemo ništa postići.
Neke bake nažalost nisu imale priliku završiti škole pa je izreka poput „Bez muke nema nauke“ bila odraz tadašnjeg vremena i teških okolnosti kroz koje su prolazile. Ovim izrekama bake su nas učile da uvijek trebamo biti dobro pripremljeni za to što nam budućnost nosi te da se trebamo kontinuirano truditi i raditi na sebi. Naše bakice su znale vrijednost tih lekcija bolje od ikoga.
Koliko ste puta čuli „Ko rano rani, dvije sreće grabi“? Bake bi nam to govorile svaki put kad bi nas budile za školu ili ranojutarnje poslove. Ova divna izreka podsjeća nas koliko je važno biti discipliniran i sve završiti na vrijeme. A da uvijek trebamo biti „šparni“ podsjeća nas izreka „Štedi lovu dok je sunce, doći će dani kad će padati kiša.“
Spomenar kao riznica bakinih izreka
U današnjem užurbanom digitalnom svijetu, gdje se ovakve lijepe izreke često izgube, ipak postoji jedno mjesto gdje ih možete čuvati – u spomenarima Čuvari uspomena. Naši spomenari su predivni čuvari tih dragocjenih riječi mudrosti koje su nam prenosile generacije naših baka.
Svaku izreku ili savjet koji ste čuli od svojih baka ili majki možete zabilježiti u Bakinom spomenarom i tako ih pretvoriti u jednu od životnih lekcija. Osim što ćete zapisati bakine izreke, u Bakinom spomenari ima dovoljno prostora za priče i anegdote koje su oblikovale njezin životni put. Naravno, i cijelo jedno poglavlje za bakine recepte. Baku čeka više od 200 pitanja koja je vode na putovanje kroz život, a vama pomažu sačuvati uspomenu na nju.
Tako njezine najdraže trenutke pretvarate u nešto opipljivo, što možete dodirnuti i osjetiti… u knjigu prepunu životnih lekcija. U jedno malo, jedinstveno i vrlo osobno blago koje čuva vezu između prošlosti i budućnosti.